RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Sanal Edamaruku mówi Kościołowi katolickiemu: “Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę”

Tulpesh Patel informuje o wizycie Sanala Edamaruku w Norwegii

Sanal Edamaruku podczas wywiadu w Humanist House w Oslo
Sanal Edamaruku podczas wywiadu w Humanist House w Oslo
(Zdjęcie: Kirsti Bergh, Fri Tanke)

10 marca 2012 r. wiodący racjonalista Indii, Sanal Edamaruku, został wezwany do kaplicy w Mumbaju, żeby zbadać twierdzenia, iż statuetka Jezusa płacze spontanicznie. Mimo długiej i barwnej kariery obalania zabobonów i mitów religijnych Sanal w żaden sposób nie mógł przewidzieć, że reakcja na jego proste wyjaśnienie – że „płacz” był spowodowany przepływem kapilarnym wody z pobliskiego zatkanego przewodu kanalizacyjnego – na zawsze zmieni mu życie i stanie się przełomową sprawą w zabezpieczaniu świeckiej przyszłości Indii.

Zamiast przeprosić tysiące pielgrzymów przybywających do kościoła za pozwolenie im picia brudnej wody ściekowej, o której wierzyli, że jest błogosławiona i święta, biskup katolicki rozpoczął ofensywę i zażądał przeproszenia od Sanala. Kiedy ten słusznie odmówił, bo nie zrobił niczego złego, został oskarżony o naruszenie paragrafu 295(a) Indyjskiego Kodeksu Karnego, „Prawa o bluźnierstwie”, które zabrania „umyślnych i złośliwych aktów, mających na celu oburzenie uczuć religijnych lub klasy przez obrażanie religii lub przekonań religijnych”. To oskarżenie zmusiło Sanala do opuszczenia Indii, żeby uniknąć pobytu w więzieniu przez nieokreśloną ilość czasu, bez nadziei na zwolnienie za kaucją ani, jak było jasne z powodu wpływu Kościoła na policję, sprawiedliwego procesu. W czerwcu 2012 r. wyjechał on z Indii do przyjaciół w Helsinkach i nadal nie może powrócić do domu, rodziny i przyjaciół.

Rocznica: Sanal Edamaruku z Tulpeshem i Marte Patel
Rocznica: Sanal Edamaruku z Tulpeshem i Marte Patel

Rok później siedział w naszym małym mieszkaniu w Lørenskog, jadł upieczone przez moją żonę bułeczki z jagodami i opowiadał swoją historię. Moją dumę, że goszczę jednego z moich racjonalistycznych bohaterów przyćmiewała świadomość, że stało się to, ponieważ był zmuszony do opuszczenia swojego kraju rodzinnego i do mieszkania w Finlandii, z zagranicy walcząc w swojej sprawie i czekając, aż Kościół i policja ustąpią i zagwarantują mu szansę obrony.

Zamiast skulić się z powodu zastraszającej taktyki Kościoła Sanal skorzystał z okazji stworzonej przez wygnanie, by podjąć na scenie światowej niektóre z problemów stojących przed dzisiejszymi Indiami, żeby rzucić światło na rozbieżne światy, jakie istnieją w Indiach: rosnące, nowoczesne supermocarstwo ekonomiczne i świat niezłomnie przesądny i religijny, który dławi wolną i krytyczną myśl. Z przekornym błyskiem w oku cytuje Ozeasza 8:7 z Biblii: „Oni wiatr sieją, będą zbierać burzę”.

Problemy z wizą zmusiły do odwołania wizyty Sanala w Norwegii we wrześniu zeszłego roku, ale kiedy dowiedziałem się, że nadal chciałby przyjechać, przejąłem pałeczkę i postanowiłem to zorganizować. Ze szczodrą pomocą Skepsis i pomocą od Human-Etisk Forbund oraz czasem i wysiłkiem poświęconym przez grupę wolontariuszy z Oslo i Trondheim Skeptics in the Pub, udało nam się zestawić serię spotkań w Oslo, Bergen i Trondheim.

Już od pewnego czasu miałem zamiar opisać wizytę Sanala i zestawić rozmaite informacje, ale odciągały mnie inne sprawy.

Dzięki wysiłkowi Alvina Brattli, wystąpienie Sanala z 8 marca jest teraz dostępne w całości i podzielone na trzy części. Linki do wystąpienia w Oslo znajdują się poniżej:

Sanal Edamaruku o “Latających fakirach i głodujących świętych”
Sanal Edamaruku o “Latających fakirach i głodujących świętych”
Sanal Edamaruku o Wielkim Wyzwaniu Tantry
Sanal Edamaruku o Wielkim Wyzwaniu Tantry
Sanal Edamaruku o cudzie Jezusa w Mumbaju
Sanal Edamaruku o cudzie Jezusa w Mumbaju

Norwescy czytelnicy mogą przeczytać wywiad Evena Grana z Sanalem dla Fri Tanke oraz wywiad dla jednej z wiodących gazet chrześcijańskich w Norwegii, Vårt Land także po norwesku).

Jest także wywiad, dla którego Saltklypa powrócił z emerytury, z którego można dowiedzieć się o innych pasjach Sanala, takich jak tradycyjny taniec indyjski Kathakali (który uprawia i reżyserował inspirowane Szekspirem przedstawienia, które otrzymywały nagrody), malarstwo i gra na bębnie. Obecnie jest on redagowany, ale ukaże się lada moment!

Za parę dni w następnym wydaniu Argument (patrz strona 41) ukaże się także artykuł “Who give a flying fakir about the evidence?” zainspirowany częściowo jednym z wystąpień Sanala o “świętych” mężach. Umieszczę go tutaj, gdy tylko będzie dostępny.

Sanal był tak miły, że włączył swoją wizytę w naszym mieszkaniu do Rationalist International bulletin, a moja żona zgłosiła się do tłumaczenia tego biuletynu na norweski. Można go zaprenumerować tutaj.

Z jego wystąpień i wielu rozmów z nim wyciągnąłem pewne ważne nauki o tym, jak być dobrym sceptykiem i jak skutecznie docierać do ludzi. Oto kilka z nich:

  • Nie przekonasz ludzi, wyśmiewając ich, ale prawdziwy humor jest znacznie lepszy niż drwiny i sarkazm.
  • Kieruj swój gniew na tych, którzy mają władzę; większość ludzi nie ma takich samych poglądów, jak ludzie u władzy (szczególnie władzy religijnej) i ważne jest, by ich nie alienować przez traktowanie ich jak jedność (Sanal mówi wyraźnie, że ma problem z władzami chrześcijańskimi w Indiach, nie zaś z samymi chrześcijanami).
  • Uważaj, by cię nie wrobiono. Przy badaniu płaczącego Jezusa Sanalowi podano młotek i powiedziano, by uderzył w statuetkę, żeby dowieść swojej teorii. Wiedząc, że wystarczy jego zdjęcie z młotkiem w ręku, by przedstawić to jako próbę zniszczenia figury religijnej, Sanal trzymał się z dala od młotka.
  • Zapewnij, że twoja praca/kampania przetrwa ciebie i twój entuzjazm. Osobowość Sanala i dziesięciolecia jego pracy oznaczają, że jest on nieodłącznie związany z racjonalizmem w Indiach, ale jednym z celów Sanala jest rozpoczęcie wycofywania się z wysokich pozycji w Indyjskim Stowarzyszeniu Racjonalistów (jeśli mu pozwolą; podczas ostatnich wyborów wybrano go in absentia). (To naprawdę do mnie przemówiło, ponieważ nie udało mi się osiągnąć tego z Aston Humanist Society. Był to wspaniały czas i miałem małą grupę wspaniałych pomocników, ale nigdy nie udało mi się, by zaczęli działać na własną rękę, co często zdarza się w nowych stowarzyszeniach.)
  • Pokazy są znacznie lepsze od wyjaśnień w skutecznym obalaniu mitów i zabobonów. Racjonalistyczny Teatr Rzeczywistości Sanala nie tylko mówi ludziom, ale im pokazuje.
  • Obalanie mitów jest dobre, ale nauczenie ludzi, jak obalać mity, jest jeszcze lepsze, ponieważ wykładniczo rozszerza zasięg. Do dzisiaj warsztaty młodzieżowe Sanala dotarły do dziesiątków tysięcy ludzi, którzy teraz mają umiejętności i wiedzę, jak pomóc innym wyłamać się z zabobonów. Jest to model, który powinno przyjąć więcej grup i stowarzyszeń wolnomyślicielskich. Na zdjęciu poniżej Sanal pokazuje młodym racjonalistom jak łatwo jest wykonać sztuczkę lewitacji.

Walka Sanala w żadnym razie nie jest skończona. Petycja online, wzywająca Kościół katolicki do wycofania oskarżenia, zebrała dziesiątki tysięcy podpisów, ale władze religijne po prostu ją ignorują. Sanal nadal podróżuje po świecie, opowiada swoją historię i inspiruje racjonalistów, i ma nadzieję, że Kościół ustąpi, pozwoli na uczciwą obronę w sądzie i, być może, ustanowi precedens, który będzie końcem absurdalnego prawa o bluźnierstwie w Indiach.

Było prawdziwym zaszczytem gościć kogoś, kogo praca jest tak inspirująca i ważna. W imieniu Skepsis, HEF i wszystkich, którzy pomogli zorganizować wizytę Sanala w Norwegii, mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni, iż odegraliśmy małą rolę w podtrzymaniu burzy Sanala.

Tłumaczenie: Malgorzata Koraszewska