RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Policja przyszła aresztować Sanala

4 lipca 2012.Dziś rano policjanci z komendy z Delhi zapukali do jego domu, żeby go aresztować. Okazali sądowy nakaz aresztowania wydany przez sąd rejonowy w Mombaju.

Sanal Edamaruku

Policja została poinformowana, że Sanal jest obecnie w podróży poza Delhi. Prosili o podanie im miejsca pobytu, adresów i numerów kontaktowych. Po kilku godzinach przyszli ponownie domagając się informacji.

Co będzie dalej?

Wraz z nakazem aresztowania Sanala Edamaruku sprawy przybrały dramatyczny obrót. Ujawniając mechanizm cudu w postaci wody kapiącej ze stóp figury Jezusa w kościele Velankanni w Mombaju, jako problemu kiepskiej kanalizacji , Sanal popełnił niewybaczalny grzech i ściągnął na siebie furię. Bardzo niepokojący jest fakt, że strona katolicka zdobyła znaczące poparcie ze strony rządowych agencji. Kościół katolicki reprezentuje bardzo małą mniejszość wierzących w Indiach. Ma jednak poparcie potężnej, światowej organizacji, z ambicjami duchowego podboju Indii i wynagrodzenia sobie strat jakie ponosi w zachodnim świecie. Nie chciałbym, aby mroki średniowiecza nastały w Indiach – mówił Sanal w kontrowersyjnym programie telewizyjnym pokazującym, jak ta gra się toczy.

W tym rozwijającym się konflikcie Sanal ma po swojej stronie dowody w postaci opisu zjawiska fizycznego, działania naczyń włoskowatych. Ma również po swojej stronie indyjską konstytucję, która wprost zachęca wszystkich obywateli do “do rozwijania nauki, humanizmu, ducha dociekliwości i reform”. Ponadto oczywiście na jego szali mamy prawo do wolności słowa (Artykuł 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka)...

Po drugiej stronie mściwi lokalni przywódcy katoliccy mają ciche wsparcie innego rodzaju mocy – potężnego Kościoła katolickiego. Papież milczy, ignorując głosy tysięcy ludzi, którzy poprzez Online Petition of the Rationalist Association (UK) wzywają Watykan, aby zajął stanowisko w tej sprawie. Tymczasem przedstawiciel Kościoła katolickiego w Mombaju, biskup Agnelo Gracias, (z którym Sanbal dyskutował podczas programu w TV-9), nieustannie peroruje. Nie ustaje w swoich publicznych pochwałach dla prowadzących sprawę Sanala prokuratorów i wyraża uznanie dla ich niezwykłej odwagi!

Jest oczywiste, że Kościół katolicki robi, co w jego mocy, aby uciszyć swego najbardziej znanego i zdecydowanego oponenta w Indiach. Jeśli jest ktoś, kto może przeciwstawić się ich cudom, to jest właśnie Sanal Edamaruku. Na co jeszcze się zdecydują? Trudno przewidzieć ich zachowania i musimy być przygotowani na najgorsze.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski