RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

the POD delusion

Sanal Edamaruku o katolickich cudach

Salim Fadhley, London
Salim Fadhley, London

Kościół katolicki słynie z groteskowych, sfabrykowanych cudów. Leży w interesie Kościoła promowanie niezliczonych kości świętych o rzekomo uzdrawiających właściwościach, mistycznych całunów i pojawień sie błogosławionej dziewicy Maryji – nadają one Kościołowi wrażenie autorytetu duchowego i pomagają w zbieraniu funduszy.

Choć Kościół w Europie nie jest tak zachłanny, jak był kiedyś – wyewoluował w rodzaj organizacji przeciwko prawom kobiet, która wyraża dezaprobatę dla wykorzystywania seksualnego dzieci – kościół katolicki w Indiach wydaje się znajdować cuda właściwie wszędzie.

Niedawno poproszono Sanala Edamuruku, przewodniczącego Indyjskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, o zbadanie jednego takiego cudu – zacząłem od spytania go, jak to się stało, że w marcu tego roku badał katolicki kościół w Bombaju…

Tutaj jest wywiad (po angielsku):

<the POD delusion

Rozpoczęto różne akcje prawne przeciwko Sanalowi w celu doprowadzenia do bankructwa jego organizacji i uciszenia jego głosu sprzeciwu. Indyjskie Stowarzyszenie Racjonalistów zbiera pieniądze, by bronić Sanala przed tymi działaniami. Dajemy link na wypadek, gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej lub dołożyć się do funduszu obrończego.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska