RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

WIRED OPINION
James Randi
The Amazing Column
20 kwietnia 2012

Rozum pod ogniem w Indiach

Sanal Edamaruku

W tym tygodniu zmiana tempa: mam nadzieję zmobilizować czytelników “The Amazing Column” , by dołączyli do mnie w zwalczaniu absurdalnego, archaicznego ataku na rozum o pół świata dalej, w Indiach.

Pokrótce: Publiczne stwierdzenie, że figura religijna w rzeczywistości nie płacze, wpędziło znanego racjonalistę Sanala Edamaruku w niebezpieczeństwo.  Został wydany nakaz aresztowania i Edamaruku może zostać w każdej chwili zatrzymany – jedynie za stwierdzenie oczywistości w tej  najludniejszej demokracji świata.

Nie jest to nagonka na Indie. Wkład tego niesłychanie wielowarstwowego (i uciskanego) narodu jest niezmierny i bezdyskusyjny. Ale ściganie Edamaruku na żądanie grup religijnych, używając do tego prawa, które jest pozostałością brytyjskiej kolonizacji, grozi powrotem ich systemu demokratycznego do czasów Średniowiecza.

A także zagrożona jest, by powiedzieć tylko tyle, wolność człowieka.

Racjonalizm w żadnym razie nie jest obcy Indiom. Nieżyjący już  Basava Premenand , z którym przeprowadziłem wiele rozmów o “bożych mężach” Indii, i  Abraham Kovoor , którego nigdy nie spotkałem, ale który przekazywał mnie – i światu – krytykę tych samych oszustów, mają wysokie miejsce wśród moich bohaterów.

Teraz zaś zwracam wam uwagę na niebezpieczeństwo, przed jakim stoi Edamaruku, który jest przewodniczącym  Indian Rationalist Association , redaktorem naczelnym publikacji internetowej Rationalist International oraz autorem 25 książek i licznych artykułów.

Lokalni przedstawiciele Kościoła katolickiego wnieśli oskarżenie z paragrafu  295A Indyjskiego Kodeksu Karnego  według którego przestępstwem jest “oburzanie uczuć religijnych osoby lub jakąkolwiek grupy przez obrażanie jej religii lub przekonań religijnych”.

Oburzanie? Ksiądz proboszcz kościoła Matki Boskiej Velankanni i przedstawiciele pobożnie rozsierdzonego Stowarzyszenia Zatroskanych Katolików zażądali, by Edamaruku publicznie przeprosił za śmiałość głośnego powiedzenia, że woda spływająco z pomnika była  przeciekiem w systemie kanalizacyjnym  nie zaś – jak to głośno proklamowały media indyjskie oraz Kościół – cudem.

Edamaruku kategorycznie odmówił poddania się ich żądaniom, a więc wnieśli przeciwko niemu sprawę o bluźnierstwo. Funkcjonariusz policji w Bombaju nakazał mu stawienie się na posterunku, żeby odpowiedział na zarzuty. Sprawy zostały także wniesione na licznych innych posterunkach policyjnych. Pozostaje on nadal na wolności.

Groźba aresztowania dobrze znanego i oddanego racjonalisty, który od ponad trzydziestu lat demaskuje “cuda” i przesądną wiarę we własnym kraju, jest poważnym atakiem na wolność słowa, mającym na celu nękanie go i uciszenie.

Edamaruku korzystał ze swego konstytucyjnego prawa do rozwijania naukowego myślenia, ducha dociekań, reform i humanizmu. My  James Randi Educational Foundation  (JREF) stanowczo popieramy te prawa.

Możemy sobie tylko wyobrazić, jakie warunki panują w indyjskim więzieniu, i nie chcemy, by nasz przyjaciel dowiedział się o nich na własnej skórze.

Edamaruku znajduje się obecnie w prawdziwych kłopotach, ale doprawdy nie jest to pierwszy raz, kiedy występuje przeciwko wierze w cuda. Niedawno cudotwórca o nazwisku Ajay Kumar Gupta twierdził, że potrafi wyleczyć zarażenie HIV, raka, gruźlicę lub każda inną znaną chorobę przez oblanie chorego miską świeżej wody. Gupta chciał dowieść tego, więc Sanal powiedział mu o  JREF Million Dollar Paranormal Challenge , i przedstawił warunki zdobycia tej nagrody.

Z jakiegoś powodu nigdy nie otrzymaliśmy zgłoszenia od pana Gupty.

Ten rodzaj naprawdę idiotycznych twierdzeń – oblewanie wodą, żeby w nadnaturalny sposób wyleczyć każde schorzenie – w żadnym razie nie jest czymś niezwykłym w JREF. Regularnie otrzymujemy zgłoszenia jeszcze dziwaczniejszych koncepcji – wszystko, od zdolności zlokalizowania zakopanego złota, czystej wody lub ropy przy pomocy rozwidlonej gałązki wierzbowej, do lewitowania na falach myślowych (albo czymkolwiek). Takimi fantazjami musimy się zajmować. Chociaż często myślimy, że teraz „widzieliśmy wszystko”, codziennie rzeczywistość to przekreśla.

Drogi czytelniku, prosimy, byś odwiedził  www.rationalistinternational.net   i zobaczył sposoby, na jakie ten niezwykły człowiek zwalczał irracjonalizm i zabobon na kontynencie indyjskim, często ryzykując własnym zdrowiem. Namawiam, byś napisał mu notkę z wyrazami poparcia i zachęty, i dołożył się do funduszu na jego 

Musimy podejmować każdą okazję promowania racjonalności i nauki w przeciwieństwie do ślepej wiary i odwoływania się do duchów…