RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Atak na wolność słowa!

Po zdemaskowaniu “cudu” kapiącego Jezusa w Bombaju, mściwi przywódcy Kościoła katolickiego przysięgli nękać Sanala Edamaruku szeregiem spraw o bluźnierstwo. Nękanie już się rozpoczęło.
“Nie jest niczym nowym, że biskupi katoliccy próbują skazać swoich przeciwników na stos, kiedy brakuje im argumentów. Przykładem jest tu Giordano Bruno. Mogą próbować, nie mogą jednak powstrzymać mnie przed opowiadaniem się po stronie rozumu, nauki i faktów historycznych. Przypuszczono atak na wolność słowa i będziemy jej bronić!”
-Sanal Edamaruku

Zdemaskowanie “cudu”

10 marca Sanal Edamaruku poleciał do Bombaju. Kanał telewizyjny, TV-9 zaprosił go, by zbadał „cud”, który wywołał lokalne podniecenie. Wraz z ekipą telewizyjną wybrał się do Irla w Vile Parle, żeby zbadać krucyfiks stojący przed kościołem Matki Boskiej Velankanni. Ten krucyfiks stał się ośrodkiem atrakcji dla rosnących tłumów wiernych, przybywających z bliska i daleka. Wiadomość o cudzie szerzy się jak ogień na prerii. W niektóre dni ze stóp Jezusa kapią bardzo małe kropelki wody. Setki ludzi przychodzi codziennie, by modlić się i zebrać trochę tej „świętej wody” w butelki i naczynia. Irla mogła stać się centrum pielgrzymek.
Ale Sanal Edamaruku popsuł tę szansę. W kilka minut wyraźnie zidentyfikował źródło wody (rura kanalizacyjna w pobliskiej pralni) oraz mechanizm, dzięki któremu dochodziła do stóp Jezusa (działanie kapilarne). Przywódcy miejscowego kościoła, obecni podczas badania, dalece nie byli zadowoleni. Obejrzyj szczegóły badania na YouTube.

Debata telewizyjna z biskupem

Kilka godzin później w nadawanym na żywo programie w TV-9 Sanal wyjaśnił swoje odkrycie i oskarżył Kościół katolicki o kupczenie cudami, bo robili wielką wrzawę wokół figury Jezusa, z której kapała woda, rozpoczynając agresywną akcją reklamową i rozdawnictwo fotografii zaświadczających o “cudzie”. Rozpoczęła się gorąca debata, w której pięciu przedstawicieli kościoła, w tym ojciec Augustine Palett, proboszcz kościoła Matki Boskiej Velankanni, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Zaniepokojonych Katolików (AOCC) żądali przeprosin od Sanala. Odpowiadał im stanowczo i przekonująco. Przez telefon interweniował Agnelo Gracias, biskup pomocniczy Bombaju, by ratować wizerunek Kościoła katolickiego. Twierdził, że Kościół “zawsze był ostrożny w przypisywaniu przyczyn nadnaturalnych” takim zjawiskom i zawsze dążył do “znalezienia naukowych wyjaśnień”. Zapewnił także, że papież jest przyjacielem nauki. Odpowiedzią Sanala było przywołanie sprawy Giordano Bruno. Mówił także o oficjalnym procesie kanonizacji, w którym „cuda”, zaświadczone przez komisję watykańską, są obowiązkowe dla każdego świętego. Ponieważ jest ponad 10 tysięcy świętych katolickich, Watykan z pewnością można nazwać instytucją „kupczącą cudami”. Rzekomo miłujący naukę papież pozwala zaś na egzorcyzmy w samym Watykanie. Według niedawnych relacji prasowych osobiście przyłożył rękę do wyrzucania diabła z ciała członka straży szwajcarskiej. W tej niezmiernie interesującej dyskusji Sanal triumfował nad swoimi rozkrzyczanymi oponentami. [Cały program telewizyjny jest nagrany. Można zobaczyć skróconą wersję na YouTube.]
Sanal Edamaruku vs. Agnelo Gracias, Catholic Bishop of Mumbai

Groźby na żywo w telewizji

Kiedy zobaczyli, że płonne są ich nadzieje na rzucenie Sanala na kolana i uzyskanie od niego przeproszenia, publicznie zagrozili, że podadzą go do sądu z oskarżeniem o bluźnierstwo. Sanal powiedział, że dałoby mu to znakomitą okazję do poparcia przed sądem wszystkich swoich wypowiedzi dowodami, z biskupem Bombaju na miejscu w charakterze świadka. Pieniąc się z wściekłości przedstawiciele kościoła przysięgli nękać go przez złożenie na policji w Bombaju całego szeregu skarg przeciwko niemu. I zrobili to.

Sanal może zostać zaaresztowany w każdej chwili

Wiemy, że trzy sprawy na podstawie Indyjskiego Kodeksu Karnego, artykuł 295 zostały założone przeciwko Sanalowi.
Tymczasem policja w Bombaju oznajmiła, że zaaresztuje Sanala.
Sanal może zostać zaaresztowany w każdej chwili i w każdym miejscu, w którym wniesiono przeciwko niemu sprawę. Może być zmuszony do osobistego stawienia się, by zeznawać. Jeśli jego zeznania nie zostaną uznane za zadowalające, może zostać aresztowany. Może być zmuszony do obrony przeciwko zarzutom o przestępstwo skierowanym do sądów w różnych miejscach. Nie chodzi tylko o to, że pochłania to niezmiernie dużo czasu i pieniędzy. Biorąc pod uwagę fanatyzm niektórych wiernych katolickich, może istnieć niebezpieczeństwo dla jego życia.

Komitet Obrony Sanala Edamaruku

Rationalist International utworzył Komitet Obrony Sanala. Przewodniczącym jest prawnik Sądu Najwyższego i działacz na rzecz praw człowieka N.D.Pancholi.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska