RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Uzdrowiciel z Janakpuri

Akcja kontrolowana Stowarzyszenia Rationalist

Janakpuri, jedno z największych skupisk mieszkalnych w Azji, mieści się na przedmieściach New Delhi. W bocznej alei jednej z głównych dzielnic mieszka Sunderlal Bhargav. Zza bambusowych zasłon zakrywających jego werandę wydostają się chmury białego dymu. Słychać recytowanie świętych mantr. Przed ogniskiem, z twarzą pełną podniecenia, siedzi Alison, prezenterka telewizyjna z Australii. Naprzeciwko niej jowialny mężczyzna recytuje jak katarynka święte słowa. To jest Bhargav. Jest świętym mężem. Bhargav i Alison zawarli umowę.

Według tego guru mantry, które recytuje, tworzą specjalne fale dźwiękowe, które wznoszą się one do nieba i przechwytują je olbrzymie satelity umieszczone tam przez NASA. Kiedy ziemia obraca się, spłyną w dół dokładnie nad Sydney w Australii. Mieszka tam bliski krewny Alison, który choruje na raka. Fale mantry spadną na niego i natychmiast go wyleczą.

Rozpoczyna się uzdrawianie na odległość....
Rozpoczyna się uzdrawianie na odległość....

Umowa została zawarta dwa dni wcześniej, kiedy Alison wraz z indyjską przyjaciółką Deepali odwiedziły po raz pierwszy świątynię na werandzie Bhargava. Deepali była tam jako „tajna agentka” stowarzyszeni „Rationalist”, wyznaczona przez Sanala Edamaruku na przewodniczkę i negocjatorkę dla Alison. Guru zaoferował im gwarantowaną kurację dla śmiertelnie chorego na raka pacjenta. Żądał za to sumy, za którą można kupić dwa luksusowe samochody.

Bhargav jest jednym z setek uzdrowicieli i astrologów w New Delhi, którzy oferują swoje usługi, reklamując się w różnych mediach i przez Internet. Indyjskie Stowarzyszenie Racjonalistów robi listy tych ludzi. Twierdzenie, że ma się magiczne kuracje na choroby jest w Indiach przestępstwem. Jednak mimo tej ustawy reklamy magicznych kuracji oferowane są w gazetach, telewizji, na billboardach oraz w Internecie. Guru i astrolodzy często zdobywają klientów poprzez zawoalowane reklamy z ukrytymi wskazówkami co do oferowanych usług. Nie łatwo ich przyłapać. Ponadto grube ryby chronią się przed okiem publicznym przy pomocy wysokiej technologii i ochroniarzy. Wielu, jak w mafii, zatrudnia zbirów.

Plan zdemaskowania Sunderlala Bhargava został dobrze przygotowany. Zabrało to kilka tygodni, wymagało treningu i badań okolicy. Obie panie miały magnetofony i ukryte kamery. Negocjacje i twierdzenia Bhargava o tym, jak w magiczny sposób wyleczy na dystans, przez satelitę, pacjenta cierpiacego na raka, zostały nagrane i udokumentowane. Po zdobyciu tych dowodów na scenę wkroczył Sanal Edamaruku.

Zdenerwowany guru dzwoni po pomoc. Sanal ostrzega: \
Zdenerwowany guru dzwoni po pomoc. Sanal ostrzega: "Posłuchaj, zanim będziesz kontynuował...."
Pełna ciekawości publiczność
Pełna ciekawości publiczność

Mantry nagle sie urwały. Bhargav poznał Sanala, którego twarz znana jest w Indiach z kilkuset programów telewizyjnych, w których pojawiał się w ostatnich latach, żeby demaskować świętych szarlatanów i wyjaśniać ich „cuda”.

Guru szybko odzyskał równowagę i zaprosił przyjaźnie Sanala, by usiadł obok niego. Próbował mu powiedzieć, że odprawia tylko nieszkodliwe pudźa dla cudzoziemskiej wielbicielki. Najwyraźniej jeszcze nie miał pojęcia, że został przyłapany. Alison wyjaśniła sytuację i powiedziała o umowie. Przekonująco odgrywała rolę rozczarowanej i rozgniewanej klientki, która dopiero teraz zrozumiała, że została oszukana. Kiedy Sanal Edamaruku przedstawił konsekwencje prawne. Bhargav zadzwonił do prezesa stowarzyszenia mieszkańców dzielnicy i zażądał, by przyszedł jako świadek. Źle trafił, podczas rozmowy wyszło na jaw, że jego żona kilka lat temu była śmiertelnie chora na raka. Guru zażądał wówczas olbrzymiej sumy, by ją wyleczyć. Zmarła wkrótce potem.

Sanal zwraca uwagę ochroniarzy guru na kamerę
Sanal zwraca uwagę ochroniarzy guru na kamerę
Kamery filmują.....
Kamery filmują.....

Wokół werandy zaczął gromadzić się tłum. Uzdrowiciel zadzwonił po posiłki. W ciągu kilku minut podjechało kilka samochodów i wysiadła z nich banda oprychów. Sanal spokojnie pokazał na dwie ekipy telewizyjne, które od początku filmowały całe zdarzenie, początkowo bez wiedzy uzdrowiciela. W pobliżu było również kilku fizycznie sprawnych racjonalistów. Sanal zwrócił się do tłumu i wyjaśnił, co się dzieje. Zgłosili się świadkowie, którzy sami byli wcześniej wykorzystywani przez uzdrowiciela.

Zdając sobie sprawę z konsekwencji prawnych Bhagrav zgodził się przeprosić Alison przed kamerami.

Sunderlal Bhargav z Janakpuri jest tylko jednym z setek tego rodzaju uzdrowicieli w Dehli. Tego samego popołudnia zespół Stowrzyszenia Rationalist ujawnił kulisy cudownego uzdrawiania jeszcze jednego z nich: guru Deva Rajkumara w Sagarpur.

Indyjscy racjonaliści uzdrawiają jednego “świętego” męża za drugim.

anal mówi do publiczności
anal mówi do publiczności
Koniec złego dnia dla guru
Koniec złego dnia dla guru

[8 marca, 2012]

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska