RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Arabia Saudyjska: Groźba śmierci wobec dziennikarza za komentarze na Twitterze

Hamza Kashgari

Saudyjski dziennikarz Hamza Kaszgari (23 lata) znajduje sie w wielkim niebezpieczeństwie – może zostać zabity z wyroku sądowego, lub bez niego. Jego los leży w rękach krwiożerczych duchownych saudyjskich.

Kaszgari uciekł ze swojego kraju do Malezji po tym, jak ciesząca się wielką popularnością strona internetowa Facebooka wezwała do zabicia go. Ale 12 lutego, gdy był w drodze do Nowej Zelandii, władze malezyjskie aresztowały go na lotnisku w Kuala Lumpur i przekazały władzom saudyjskim.

Ten młody człowiek jest oskarżony o obrażenie proroka na Twitterze. Jego kontrowersyjny wpis w dniu urodzin proroka brzmiał: „Kochałem pewne rzeczy w tobie i nienawidziłem pewnych rzeczy w tobie, a jest mnóstwo, czego nie rozumiem w tobie. Nie będę się modlił do ciebie”. Szybko wymazał ten tweet o Mahomecie i przeprosił, kiedy zwaliło się ponad 30 tysięcy odpowiedzi, wśród nich od oburzonych duchownych saudyjskich, nazywających go apostatą i niewiernym. Kontrowersja szerzyła się jak ogień na prerii i przelała na YouTube i na Facebook, gdzie stworzono stronę wzywająca do zabicia go. W Arabii Saudyjskiej apostazja jest uważana za przestępstwo przeciwko Allahowi i jest karana śmiercią. Amnesty International ogłosiła Hamzę Kaszagariego więźniem sumienia i domaga się jego natychmiastowego uwolnienia.

Chociaż nie ma formalnej umowy o ekstradycji z Arabią Saudyjską, rząd w Malezji – rzekomo umiarkowanym krajem muzułmańskim – szybko odesłał Kaszgariego, przypieczętowując jego los. Ekstradycja ta była nie tylko nieludzka, ale była bezprawna. Prawnik Kaszgariego w porę zdobył nakaz sądowy powstrzymujący deportację jego klienta z Malezji. Władze malezyjskie siła zatrzymały prawnika przed lotniskiem do czasu wywiezienia Kaszgariego.

[12 lutego, 2012]

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska