RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Egipt: Aktor Adel Emam skazany na trzy miesiące więzienia

Adel Emam

Światowej sławy egipski aktor filmowy i teatralny Adel Emam* został skazany in absentia na trzy miesiące więzienia za rzekome obrażenie islamu i jego symboli. Ma miesiąc na odwołanie się od wyroku. Sprawę wniósł prawnik związany z grupą islamistyczną. Chodzi o rolę Emama w filmie z 2007 r. i o sztukę teatralną z 1998 r. o arabskim dyktatorze.

Wraz ze zdobyciem władzy przez islamistów radykalnie zmienia się w Egipcie klimat publiczny. W tydzień po wyborach parlamentarnych, w których partie islamistyczne zdobyły większość, oskarżono licznych aktorów, reżyserów, artystów i intelektualistów o zniesławianie islamu. Najwybitniejszą ofiarą jest Adel Emam.

71-letni aktor, który grał w ponad stu filmach i dziesięciu sztukach teatralnych, jest znany na całym świecie jako komik, często naśmiewający się z autorytetów i polityków. Grał także w wielu poważnych filmach, wśród nich w filmie literackim „Jakubowy budynek” (2006). Od dziesięcioleci jego typowy bohater cieszy się wielką popularnością – człowiek, którego spotykają przeciwności losu, powstaje przeciwko potężnym siłom zewnętrznym.

Adel Emam nie pojawił się w sądzie. Jego obecne miejsce pobytu nie jest znane.

[2 lutego, 2012]

* znany także jako Abdel Imam

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska